Urządzanie domowego biura

Miejsce do pracy

Coraz więcej osób pracuje w domu, a nawet jeśli pracują poza nim to często przynoszą pracę ze sobą. W obu przypadkach warto urządzić domowe biuro, aby ułatwić sobie wykonywanie codziennej pracy. Domowe biuro powinno sprzyjać koncentracji, pobudzać kreatywność i być miejscem zacisznym.

Kącik do pracy

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na urządzenie całego pokoju czy też na wyodrębnienie części pomieszczenia na potrzeby domowego biura, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby miejsce to było wygodne i dopasowane do potrzeb. Priorytetem jest wybór odpowiedniego biurka, o właściwej wysokości i wielkości. Biurko musi pozwalać na swobodną pracę przy komputerze, a także na przeglądanie dokumentów lub wykonywanie innych prac. Równie ważny jest zakup odpowiedniego fotela. Tylko dobry fotel może zapewnić wygodę podczas wielogodzinnej pracy, a do tego zadbać o nasz kręgosłup. Alternatywą do fotela są specjalne klęczniki oraz taborety do tzw. siedzenia dynamicznego. Każdej z tych opcji warto się przyjrzeć i wybrać dla siebie najlepszą. Do ważnych kwestii należy też oświetlenie. Najlepiej maksymalnie wykorzystać oświetlenie naturalne, ale jednocześnie zapewnić sobie możliwość zasunięcia rolet lub żaluzji, jeśli słońce zacznie nas oślepiać lub jego promienie będą padać bezpośrednio na monitor komputera. Konieczne jest też zapewnienie właściwego sztucznego oświetlenia. W pracy skupieniu sprzyja światło o chłodnej barwie. Dla naszego zdrowia powinniśmy się też otaczać dobrymi dla zdrowia materiałami – drewniane meble, podłoga, na której zastosowana jest drewniana finish deska, kwiaty, przyjazne ciału, oddychające tkaniny.

Usytuowanie miejsca do pracy

Jeśli nie mamy do dyspozycji odrębnego pomieszczenia, to musimy szczególnie dokładnie przemyśleć gdzie ma stanąć kącik do pracy. Po pierwsze powinien być daleko od zwykłych ciągów komunikacyjnych. Domownicy, którzy przechodzą za plecami do lodówki lub do toalety będą nas cięgle rozpraszać. Można osłonić taki kącik ścianką, roletą, kotarą, a nawet regałem na książki.