Pełna księgowość

Każda organizacja lub stowarzyszenie, zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, zobowiązane jest do prowadzenia księgowości, jednak w wielu przypadkach można wybrać rodzaj księgowości. Do wyboru jest pełna księgowość i mała księgowość. Dowiedz się czym się od siebie różnią obie formy.

Mała księgowość

Uproszczona księgowość jest często wybierana przez małe firmy, w tym jednoosobowe działalności gospodarcze. Mała księgowość jest na tyle prosta, że mogą ją prowadzić osoby bez specjalistycznego wykształcenia. Taką księgowość można prowadzić z pomocą prostych w obsłudze programów księgowych. Małą księgowość prowadzi się przy pomocy karty podatkowej, księgi przychodów i rozchodów lub ryczałtu ewidencjonowanego. Każda z tych form jest prosta i atrakcyjna dla wielu firm. Jednak prowadząc taką uproszczoną księgowość pozbawiamy się szczegółowych informacji na temat finansowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jedynymi informacjami jakie otrzymujemy jest wysokość podatku i poziom przychodu. Dzięki temu, że mała księgowość jest prosta i tania nadaje się idealnie dla małych firm.

Pełna księgowość

Prowadzenie pełnej księgowości najlepiej powierzyć księgowej lub biuru rachunkowemu, ponieważ jest to forma nie tylko skomplikowana 21ale też czasochłonna. Pełna księgowość poleca na zapisywaniu w księgach rachunkowych wszystkich transakcji firmy, zarówno gotówkowych, jak i bezgotówkowych. Plusem ten formy jest gromadzenie dokładnych danych o finansach firmy, dzięki czemu można zawsze ocenić jej ogólną kondycję i wiele innych aspektów. Pełna księgowość pozwala skrupulatnie kontrolować firmę i analizować jej wyniki finansowe, co znacznie pomaga w zarządzaniu. Niestety ze względu na koszty, stopień sformalizowania i skomplikowania jest znacznym obciążeniem dla małych firm – pełna księgowość zmusza do ewidencjonowania każdego zdarzenia finansowego. Usługi księgowe Sopot pozwalają na solidne prowadzenie pełnej księgowości. A do prowadzenia księgowości są w szczególności zobowiązane spółki z o.o. i firmy, które przekraczają 1,2 mln euro przychodów.