Klimatyzacja w biurze oraz firmie

Jedni nie mogą się obyć bez klimatyzacji, inni podkreślają jej wady. Najczęściej klimatyzacja towarzyszy nam w pracy, w samochodzie, w galeriach handlowych i lokalach usługowych. Coraz częściej wiele osób rozważa zainstalowanie klimatyzacji także w swoim mieszkaniu lub domu.

Nie taki diabeł straszny

Choć klimatyzacja ma pewne wady, to jej szkodliwość wynika z nieumiejętnego korzystania z niej, niż z samego systemu. Klimatyzacja nie zaszkodzi zdrowiu domowników, jeśli cała instalacja będzie konserwowana i czyszczona, a filtry regularnie wymieniane. Czyszczenie filtrów i przewodów powinna wykonywać wyspecjalizowana w tej dziedzinie firma. Utrzymana w idealnym stanie klimatyzacja może nawet przyczyniać się do oczyszczania powietrza, eliminowania nieprzyjemnych zapachów oraz redukowania dymu tytoniowego, zarodników pleśni i grzybów, jak również niektórych wirusów i bakterii.

Dla niektórych problemem może być też hałas, który powoduje klimatyzator. Jednak producenci klimatyzatorów cały czas dążą do tego, by ograniczać hałas. I rzeczywiście nowsze urządzenia nie są już tak uciążliwe, jak starsze modele. Korzystając z klimatyzacji trzeba też kontrolować jakość powietrza, a konkretnie jego temperaturę i wilgotność. Klimatyzacja może przyczyniać się do wysuszania powietrza, a to nie wpłynie korzystnie na zdrowie. Podobnie jak za niska lub za wysoka temperatura. Najlepiej starać się utrzymać wilgotność na poziomie od 40 do 60 proc., a temperaturę w granicach 20-24 st. C zimą i 23-26 st. C latem. Wiele klimatyzatorów posiada regulację wilgotności i temperatury, więc warto poszukać urządzeń z tą funkcją.

Czujniki w nowoczesnych klimatyzatorach

Poza czujnikami wilgotności i temperatury, klimatyzacja Warszawa posiada też wiele innych ulepszeń. Wśród nich są między innymi detektory ruchu. Korzystając z niego klimatyzator dostosowuje moc do ilości osób w pomieszczeniu. Tym samym klimatyzacja pracuje mocniej, gdy w pomieszczeniu przebywa więcej osób i zwalnia gdy pomieszczenie jest puste, oszczędzając tym samym pobieraną energię.