Wywóz gruzu to czynność, która powinna być przestrzegana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Istnieje obowiązek, aby pozbywać się nadmiernej ilość śmieci generowanych na placu budowy lub w trakcie remontu. Wymagają tego obowiązki pracodawcy, przepisy dotyczące odpadów, a także przepisy BHP. Istotne są również wewnętrzne polityki firmowe, a także społeczna odpowiedzialność biznesu.

Jak przeprowadzić wywóz gruzu? Najważniejsze kwestie

Powszechnie wiadomo, że prace budowlane i rozbiórkowe mogą być szkodliwe dla środowiska. Niszczone są liczne przedmioty, zużywane są świeże materiały, a związki toksyczne są uwalniane do atmosfery. Wiele materiałów budowlanych jest zaprojektowanych tak, aby wytrzymać dziesiątki, a nawet setki lat. To powoduje przepełnienie się wysypisk i tworzy niepotrzebny bałagan.

Zatrudniając firmę do usług wywozu gruzu, warto wybierać takiego wykonawcę, który czuje się zobowiązany do recyklingu. Odpady, kruszywo, szkło, materiały budowlane, czyli ogólnie gruz, zgodnie z obowiązującym prawem, powinny być poddawane procesowi recyklingu, o ile jest to możliwe.

Jeśli weźmiemy pod uwagę ilość odpadów powstających na placu budowy, szczególnie takim, gdzie dochodzi do rozbiórki konstrukcji, łatwo odnotować negatywny wpływ na środowisko. Azbest, rtęć, ołów, żywica, kleje i lakiery to tylko niektóre z przykładów rzeczy, które w trakcie budowy powinny być traktowane i utylizowane oddzielnie.

Zawsze w trakcie remontu zdarzają się elementy takie jak armatura, okna i drzwi. Nie wszystko to powinno być usunięte w jednym kontenerze na gruz. Jeśli coś nadaje się do renowacji, warto taką rzecz traktować oddzielnie – najgorszym, co można zrobić to wystawić je na pobliski śmietnik. Zasoby te można oddać w ramach pomocy biednym, a także przekazać komuś innemu. Tego typu działania sprawiają, że działalność firmy jest bardziej zrównoważona, a biznes jest postrzegany przez pracowników jako odpowiedzialny.

Wywóz gruzu w kilku krokach – na czym polega usługa?

Jako firma budowlana zawsze powinniśmy mieć przygotowaną strategię usuwania gruzu budowlanego. Plan powinien pomóc w określeniu najbardziej efektywnego sposobu postępowania z odpadami budowlanymi. Warto określić to, co firma chciałaby osiągnąć z poszczególnymi rodzajami odpadów.

Istnieje kilka rodzajów gruzu. Jeśli chodzi o wywóz gruzu Gdynia jest przykładem miasta, gdzie raczej nie ma problemów z odbiorem zmieszanych odpadów takich jak panele, styropian, gips czy karton. Trzeba pamiętać, że częstą sytuacją jest, kiedy usługodawca może odmówić np. odbioru okien PCV.

Podsumowanie

Warto upewnić się telefonicznie (lub przez stronę internetową), że wybrana firma zajmująca się gospodarką odpadami jest niezawodna i zdolna do sprawnego i skutecznego radzenia sobie z określonym typem gruzu. Ponadto, należy zapytać o wcześniej sporządzoną umowę o świadczenie usług.