Modowym rynkiem rządzą trendy. Tylko niewielka grupa projektantów tworzących tzw. high fashion, tworzących modę luksusową, ekstrawagancką, może sobie pozwolić na traktowanie mody jako przejawu sztuki nowoczesnej. Pozostali projektanci z branży modowej muszą nastawić się na projektowanie dla zysku, tego co najlepiej się sprzedaje. Dlatego projektuje się to, co akurat jest modne w różnych odsłonach.

Kreatywność

Zachowanie indywidualnego stylu, ubieranie nie według obowiązujących trendów, a według własnych preferencji nie jest więc łatwe. Ilość masowo produkowanego towaru jest tak ogromna, że można się w tym pogubić i zacząć wybierać rzeczy, które niekoniecznie nam odpowiadają. Z kolei projektowanie i szyicie własnej odzieży jest dla nielicznej grupy, która posiada wyjątkowy talent i niezbędne umiejętności, aby tworzyć coś własnego. Jednak nawet w zdominowanym masowymi produktami świecie możemy mieć coś co nas wyróżni. Przykładowo mogą to być bluzki z własnym nadrukiem. Możemy je szybko, łatwo i zupełnie samodzielnie zaprojektować, a firmy, które to umożliwiają zajmą się wykonaniem takiej bluzki, koszulki, bluzy czy innego elementu garderoby. W taki prosty i tani sposób możemy mieć coś, czego nikt poza nami nie będzie miał. Ale projektowanie własnych koszulek to nie wszystko. Warto również sięgnąć po rzeczy tworzone ręcznie przez prawdziwych rzemieślników. Takie buty, torebki czy biżuteria nie należą do tanich, ale mają wyjątkowe wykonanie i zdecydowanie większą wartość. Są to rzeczy luksusowe, ale z drugiej strony piękna skórzana torebka posłuży przez wiele lat, podobnie jak ręcznie robiona biżuteria czy inne dodatki.
Możemy też samodzielnie podjąć się tworzenia nowych rzeczy. Jeśli nie mamy wprawy w szyciu bądź przerabianiu odzieży, to możemy zacząć od tanich materiałów, albo od rzeczy kupionych w sklepach z używaną odzieżą. To pozwoli nam nabyć nowe umiejętności, a być może stanie się to naszym nowym hobby. Warto próbować nowych rzeczy, bo to, podobnie jak oryginalne ubrania wyróżnia nas spośród innych.