Wygląd pracowników

Wygląd pracownikówLudzie wyrażają swój indywidualizm między innymi za pomocą swojego wyglądu, a więc stroju, makijażu i fryzury. Z drugiej strony powszechnie wiadomo, że stosowanie ujednoliconych strojów wyraża profesjonalizm firmy, jest ułatwieniem dla klientów i pomaga wzmacniać poczucie jedności zespołu wśród pracowników. Jak więc osiągnąć zdrowy kompromis?

Ujednolicony strój

Zamiast wprowadzać kompletny strój, można wprowadzić tylko jeden element na przykład koszulki z nadrukiem, które będą eksponować nazwę, logo i charakterystyczną dla firmy kolorystykę. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie, a także daje swobodę pracownikom w doborze pozostałych elementów garderoby. W dodatku zachowuje wiele ważnych dla firmy korzyści wynikających z wprowadzenia dress code – na przykład ułatwienie klientom identyfikację pracowników.

Piątek na luzie

Gdy mimo wszystko istotny jest dla firmy sztywny, rygorystyczny, formalny dress code, można wprowadzić popularne szczególnie w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych tzw. casual fridays. Oznacza to, że w piątek, tuż przed weekendem pracownicy mają większą swobodę w ubiorze niż w pozostałe dni tygodnia. Oczywiście nie oznacza to pełnej dowolności ubioru, ale można na przykład garnitur zastąpić jeansami i sportową marynarką oraz koszulą z długim rękawem, albo buty na obcasie butami płaskimi. Jest to dobry kompromis pomiędzy oczekiwaniami pracodawcy i pracownika.

Zasady dress code

Warto też zastanowić się czy w naszej firmie wprowadzenie ujednoliconego stroju jest konieczne. Jeśli nie to można wprowadzić tylko ogólne zasady ubierania się. Mogą to być wskazówki dotyczące stosowanej kolorystyki, zakazu noszenia określonych elementów ubioru, na przykład odkrytych butów czy jeansów, a także zakazu eksponowania pewnych części ciała. Pozostałe elementy zostawia się po stronie pracowników. W ten sposób ubiór jest zgodny z osobistymi preferencjami pracowników, a z drugiej strony zachowuje ważne z punktu widzenia firmy zasady.